Twój koszyk jest obecnie pusty!
Jak to jest z tymi mniejszymi instytucjami kultury? Przed jakimi wyzwaniami stoją, zwłaszcza teraz, w trudnym czasie pandemii?
Miałam okazję o tym porozmawiać podczas panelu dyskusyjnego na Konferencji Marketing w Kulturze z dyrektorami ośrodków kultury: Moniką Jastrzębską-Opitz z Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, Lidią Miłosz z Iławskiego Centrum Kultury i Rafałem Płotką z Centrum Kultury w Luzinie.
To te, które są często jedynymi w gminach krzewicielami kultury, miejscem spotkań, prowadzenia warsztatów, lokalną filharmonią, operą, teatrem, kinem. Mają nieliczną kadrę, a takie same zadania administracyjne co duzi gracze.
Specjalnie nie używaliśmy słowa „problem”, zamieniając go na „wyzwania”. Ostatni rok pokazał, że zarówno infrastrukturalnie i organizacyjnie było wiele do przemyślenia. Wśród głównych wskazań była koncentracja na ludziach, potrzebach i indywidualne podejście. Na plus mniejszych instytucji kultury wypadł też prostszy proces komunikacyjny i wcześniejsze zahartowanie w trudnych sytuacjach (mało etatów = wielozadaniowość, otwartość na nowe wyzwania, ale też przemęczenie, brak wymiany stanowisk).
A wśród pytań od publiczności pojawiły się te o finanse (jakim budżetem na promocję zarządzają goście), dział promocji, umiejętności i sprzęt techniczny do prowadzenia zajęć on-line. Pojawił się temat depresji, wypalenia, ale też fizycznej straty, bo w efekcie pandemii zespoły przeżywały żałobę.
Było o nowych formach, które, tak to zabrzmi, dzięki pandemii zespoły małych instytucji odkryły dla swoich odbiorców. Świat stanął otworem – lokalne społeczności dzięki działaniom w internecie, poszerzyły grono odbiorców, ale jednocześnie konkurowały o uwagę z dużymi graczami.
Temat jest ogromny, jeden panel dyskusyjny nie jest w stanie pomieścić wszystkich wątków. Dla mnie osobiście bardzo cenne było to, że temat mniejszych instytucji kultury zaistniał w szerszym gronie. Bo nie wszystko, co dzieje się w dużych ośrodkach, można przenieść 1 do 1 do tych mniejszych. A te ostatnie w większości nadzwyczaj dobrze poradziły sobie w trudnych warunkach.
58-100 Świdnica,
ul. M. Kopernika 25/7
8821983189
524920551
Copyright © 2024 wsparcie adito.pl